Šįkart trumpai apie mano mėgstamos leidyklos „Kitos knygos“ išleistus Marinos Abramovič memuarus „Eiti kiaurai sienas“.
Legenda, dažnai vadinama tiesiog „performanso močiute“. Gimusi Serbijoje, ji seniai priklauso ne tik Europai bet ir visam pasauliui. Ir tikinti, kad menas yra aukščiau visko.
M. Abramovič vertinama prieštaringai: vieniems ji kūrybinio įkvėpimo ir drąsos šaltinis, kitiems – šiuolaikinės meno industrijos simbolis. Treti žiūri į ją kaip į mokytoją ir naudojasi jos atrastu Abramovič metodu – susikoncentruoti ir maksimaliai išgyventi dabarties momentą. Ketvirtiems
menininkė – sėkminga žvaigždė, galinti sau leisti keisčiausius eksperimentus, keliones, asistentus…bei plastines operacijas. M. Abramovič bendrauja ir su šamanais bei vienuoliais, ir su Lady Gaga… Ji yra moteris, kuri daro tai, ką nori, ir kai kam, galbūt, yra beribės vidinės laisvės ikona. Vienas garsiausių jos performansų – 2010 m. „MoMa“ muziejuje Niujorke „The Artist Is Present“, trukęs tris mėnesius ir šešias dienas. Jo metu menininkė tiesiog sėdėjo prie stalo, o lankytojai galėjo atsisėsti priešais ir vieną minutę žiūrėti jai į akis. Žmonės plūste plūdo…
Memuaruose „Eiti kiaurai sienas“ , kurie 2016 metais išleisti M. Abramovič 70-mečiui, menininkė atsiskleidžia daugybe briaunų ir apie savo gyvenimą – meiles, santykius su griežta motina, sėkmes ir nesėkmes – rašo labai atvirai. Knygoje apžvelgiama beveik penkis dešimtmečius trunkanti M. Abramovič karjera bei išskirtinė gyvenimo istorija, padariusi didžiulę įtaką jos kūrybai. Jos gyvenimas nuo jo neatsiejami kūriniai – tai nuolatinis balansavimas ties baimės, skausmo, nuovargio ir pavojaus riba, kompromisų nepripažįstanti emocinės ir dvasinės transformacijos paieška.
Marina Abramovič. Eiti kiaurai sienas. Iš anglų kalbos vertė Emilija Ferdmanaitė. – Vilnius: Kitos knygos, 2019.